Atviroji programinė įranga

Iš Studento Vikis.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Terminas "Atviroji programinė įranga" naudotinas vietoj terminų

  • Laisvoji programinė įranga
  • Atvirojo kodo programinė įranga pagal OSI apibrėžimą
  • Kitos atvirojo kodo licencijos

kai nėra kalbama apie veną iš šių licencijų grupių.

Angliškai norint apimti abi licencijų grupes sakoma FLOSS (Free Libre Open Source Software).

Turinys

Kodėl prireikė naujo termino

Yra ne viena licencija, suteikianti vartotojui panašias galimybes: naudotis programa bet kokioms reikmėms ir be kopijavimo apribojimų. Skiriasi galimybės, kurias tokios licencijos suteikia specialistui (programuotojui). Taip pat skiriasi ir motyvacija, pagrindžianti tokių licencijų poreikį.

Kiekviena bendruomenė pabrėžia savo propaguojamos licencijos specifines nuostatas, tuo tarpu vartotojams ir politikams reikalingas bendresnis terminas.

Visų šių licencijų reikalavimas yra laisvai prieinamas programos tekstas, todėl jos visos galėtų būti vadinamos atvirojo kodo licencijomis, tačiau pavadinimas atvirasis kodas asocijuojasi su „Atvirojo kodo iniciatyva“ OSI - organizacija ir bendruomene, palaikančiomis vieną iš atvirųjų licencijų grupių.

Atvirosios programinės įrangos rūšys

Laisvoji programinė įranga

"Free software" is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of "free" as in "free speech," not as in "free beer." [1]

Pabrėžiama žmogaus laisvė ir noras dalintis su kitais tuo, ką jis turi geriausio.

Atvirojo kodo programinė įranga

Pabrėžiama komercinė nauda įmonėms, kurios kurdamos ir platindamos AK programinę įrangą gali mažesnėmis sąnaudomis daugiau užsidirbti.

Šių licencijų keliami apribojimai

Pirmosios čia paminėtos licencijos leidžia programa naudotis, ją tobulinti, kopijuoti, platinti. Tačiau jos draudžia pasinaudojus tokia programa sukurti uždarą produktą. Patobulintą programą privaloma platinti panašia licencija.

Laisvosios licencijos, leidžiančios kurti uždarus produktus

Ne mažai programinių produktų platinami licencijomis, leidžiančiomis jų pagrindu kurti uždarus produktus.

Jie teigia, esą suteikia vartotojui daugiau laisvės daryti su programa ką tik nori, tuo tarpu jų oponentai teigia, kad draudimas kurti uždarus produktus suteiktų daugiau galimybių ateities vartotojams.

Asmeniniai įrankiai
Google AdSense