Blender

Iš Studento Vikis.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Blender – 3D grafikos ir animacijos kūrimo, redagavimo ir renderinimo programa. Ji turi integruotą žaidimų kūrimo funkciją. Programa platinama pagal GNU GPL licenziją. Programos galimybės prilygsta komerciniams "Hi-end" 3D modeliavimo programų paketams.

Turinys

Istorija

Pradinė programos versija buvo sukurta Europoje Nyderlanduose animacija užsiimančios įmonės NeoGeo. Vienas iš NeoGeo įkūrėjų Tonas Rozendalis (Ton Roosendaal) įkūrė naują įmonę (NaN – Not a Number), kuri turėjo užsiimti išskirtinai Blender programos kūrimu bei platinimu (tuo pačiu suteikiant teisę kiekvienam naudoti programą leidžiant ją parsisiųsti internetu). Deja, NaN kompanijos ambicijos ir pajėgumai neatitiko įmonės galimybių ir rinkos realybės, todėl 2001 metų spalio mėnesį NaN įmonė buvo uždaryta.

2002 metais Tonas Rozendalis įkūrė nepelno siekiantį Blender programos fondą (Blender Foundation), kurio tikslas buvo atgaivinti Blender programą kaip atviro kodo projektą. Su kompanijos investuotojais pavyko sutarti, kad programos išeities tekstai (angl. source code) bus išpirkti, jei pavyks surinkti 100 000 eurų sumą. Entuziastingos savanorių grupės dėka (tarp jų ir keleto buvusių NaN darbuotojų) bei aukų iš tūkstančių Blender naudotojų visame pasaulyje, 100 000 eurų suma buvo pasiekta per trumpas 7 savaites. Iš karto po to Blender programa buvo paviešinta plačiajai visuomenei pagal GNU Viešosios licenzijos sąlygas.

Programos savybės

Programa palyginti su analogais yra tikrai nedidelė – ji užima apie 27 MB kietajame diske, o sparčiai besivystydama funkcijų gausa ir galimybėmis juos greitai vejasi. Tiesa, prie programos nepridedama gigabaitai tekstūrų ir pavyzdžių, tačiau visa tai galima rasti internete.

Kaip ir kitos 3D turinio kūrimo programos, Blender programa turi sąsają, leidžiančią kiekvienam rašyti skriptus, suteikiančius papildomų funkcijų (pavyzdžiui, įvairūs importavimo/eksportavimo skriptai iš/į įvairius formatus). Ši sąsaja yra puikiai dokumentuota, o skriptai rašomi Python programavimo kalba.

Blender programa turi integruotą renderinimo mechanizmą, bet taip pat suderinama ir su sparčiai populiarėjančiu YafRay.

Dar nepaminėta liko integruota Blender žaidimų kūrimo funkcija. Jos pagalba galima kurti žaidimus: su garsais, fizika, 3D objektais, animacija. Žinoma, tokie žaidimai yra lėtesni nei parašyti tikra programavimo kalba kaip C ar C++, bet užtat nereikia gilių programavimo žinių norint sukurti žaidimą.

Pagrindinis Blender programos trūkumas yra labai savita grafinė vartotojo sąsaja, kurią perprasti naujokui yra gana sudėtinga, tačiau internete daugėja informacijos ir pradžiamokslių. Be to, vartotojo sąsaja taip pat pastebimai tobulėja. Planuojamoje Blender 2.50 versijoje žadamas kardinalus vartotojo sąsajos pakeitimas bei supaprastinimas.

Elephants Dream

2005 m. rugsėjį buvo pradėtas kurti trumpametražis kompiuterinės animacijos filmas „Elephants Dream“. Jo kūrimui buvo naudojama tik atviro kodo programinė įranga, pirmiausia Blender. Filmas pasirodė 2006 m. kovo 24 d. Šis projektas žymiai prisidėjo prie programos tobulinimo. Daug funkcijų pridėta pirmiausia dėl filmo kūrimo.

Šiuo metu planuojamas antrasis trumpametražis atviro kodo filmas „Peach“, kuriuo šį kartą bus siekta sukurti linksmą, animacijos stilistika primenantį tokius filmus kaip Ledynmetis atviro kodo animacinį filmą. Naujojo filmo tiksluose yra koncentruotis ties Blender programos plaukų, kailio ir kitokių fizikinių savybių tobulinimo.

Naudingos nuorodos

Asmeniniai įrankiai
Google AdSense