Cosmopolitan.lt

Iš Studento Vikis.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

cosmopolitan.lt

cosmopolitan.lt

Cosmopolitan tai mėnesinis žurnalas jaunoms merginoms išpopuliarėjęs visame pasaulyje. Kartais sutrumpintai vadinamas Cosmo , publikuojamas jau nuo 1886 metų. Cosmopolitan‘as pasiekia skaitytojus iš daugiau nei 100 šalių ir yra leidžiamas 34 kalbomis, įskaitant ispanų, korėjiečių, bulgarų, portugalų, švedų, hebrajų, estų, rumunų, gruzinų, rusų, vokiečių, italų, prancūzų, malajų ir indoneziečių. Šio žurnalo populiarumą lėmė tai, jog kiekvieną mėnesį aptaria tokias temas kaip seksas, sveikata, fizinis parengimas ir mada. Taip pat daug sėkmės įtakojo ir tai, jog šio žurnalo komanda nuolat palaiko kontaktus su savo skaitytojais skelbdama konkursus, publikuodama įdomiausius skaitytojų laiškus, suteikdama galimybę sekti žurnalą internetu. Šiame straipsnyje išanalizuosiu ir aptarsiu lietuviškojo Cosmopolitan tinklapį ([1]).

Turinys

Apie Cosmopolitan.lt

Šio tinklapio paskirtis ne tik supažindinti su žurnale esančiomis temomis, bet ir įtraukti skaitytojus į žurnalo vykdomą veiklą. Pavyzdžiui skiltyje „Diskutuok“ sukurtame forume, skaitytojai gali laisvai reikšti savo nuomones apie jiems aktualias temas, pagal kurias leidinio redaktoriai kuria straipsnius. Taip pat svetainėje skelbiama daug konkursų, kuriuose galima laimėti įvairių ir gana vertingų prizų, taip skatindami nuolat lankytis tinklapyje ir dalyvauti jo, bei žurnalo progresui. Kadangi vienos iš pagrindinių meniu skilčių yra skirtos apžvelgti einamo mėnesio numeriui bei žurnalo prenumeratos užsakymui, galima teigti, kad pagrindinė šio tinklapio paskirtis yra didinti skaitytojų skaičių. Taigi, tai puikus marketinginis triukas, kuris padeda augti Cosmopolitan'o leidėjų pelnui.

Informacija apie saito populiarumą

Remiantis Alexa.com duomenimis, galima teigti, kad cosmopolitan.lt yra vienas iš labiausiai lankomų žurnalų portalų Lietuvoje. Tam, kad galėčiau pateikčiau tokias išvadas, palyginau tris žurnalų svetaines: http://cosmopolitan.lt, http://panele.lt ir http://moteris.lt . Visi šie tinklapiai yra skirti panašiai auditorijai. Vertinant paskutinio mėnesio duomenis, matome, jog nors cosmopolitan.lt yra tik 1461 Lietuvos svetainių reitinge, tačiau lyginant su anksčiau minėtais tinklapiais, lankytojai mano nagrinėjamame portale praleidžia gerokai daugiau laiko, nei kituose panašiuose.

Juste.jpg

Dėl gana tolygios Cosmopolitan vartotojų kreivės bangavimo, galime spręsti, jog šis tinklapis nuolat pritraukia ir išlaiko savo skaitytojų susidomėjimą.

Kitas populiarumo faktorius yra raktažodžiai, per kuriuos dažniausiai lankomasi cosmopolitan.lt svetainėje. Žinoma, pagrindiniai yra cosmopolitan.lt (4.62%) ir cosmopolitan (3.37%), tačiau trečioje vietoje matome, jog yra raktažodis „knygu klubas“ (2.11%). Dėl šių duomenų, galime daryti išvadas, kad tinklapio lankytojai nėra vien „Cosmopolitan“ žurnalo skaitytojai, bet ir žmonės besidomintys knygomis.

Net 91,8% lankytojų alexa.com duomenimis yra iš Lietuvos. Jeigu tai būtų unikalus lietuviškas tinklapis kiltų klausimas, kodėl nepritraukia skaitytojų iš kitų šalių, tačiau, kadangi tai yra tik http://www.cosmopolitan.com/ lietuviškas variantas, natūralu, kad kitataučiai renkasi anglų kalba sukurtą tinklapį.

Meniu funkcijos

Tinklapyje suteikiamos galimybės:

Meniu11.jpg

Kadangi pagrindinis tinklapio meniu turi dar ir atskirus popunkčius, pavekslėlyje galime matyti visas tinklapio funkcijas:

  • Skiltyje SKAITYK yra galimybė bent akies krašteliu pažvelgti į esamo mėnesio žurnalo numerio temas ir straipsnius, paskaityti redaktorės skiltį. Taip pat šioje dalyje galime rasti informaciją apie praėjusių konkursų nugalėtojus bei prizus. Kitos grafos skirtos laisvalaikiui: grožio patarimai ir horoskopai. Taip pat yra atskiras nuoroda į geriausio rašinio konkursą, kuriame gali dalyvauti visi regsitruoti svetainės vartotojai, pavadinimu COSMO raštai. Paskutinis skilties „Skaityk“ punktas yra „Knygų klubas“, kuriame kiekvieną mėnesį pateikiamas rekomenduojamos knygos aprašymas, jos ištrauka ir daugiau to autoriaus darbų.
  • Antroji skiltis pavadinimu ŽIŪRĖK, kuri yra suskirstyta į punktus „Cosmo vaizdai“, „Muzikos klipai“, „Eurovizija 2010“ ir „Šauniausi cosmo vaikinai“. Pirmosios dvi rubrikos yra nuolatinės. Jose galime rasti video medžiagą apie Cosmo fotosesijas ir renginius, bei populiarių dainų klipus. Kitos dvi keičiasi kartu su Lietuvai svarbiais pramogų pasaulio įvykiais, bei Cosmo skelbiamais konkursais.
  • Trečias meniu punktas yra forumas, pavadinimu DISKUTUOK. Jame galime rasti temas: „su COSMO“, „sumerginomis“, „su vaikinais“, „apie makiažą“, „apie paakių priežiūrą“, „apklausos“.
  • Kita rubrika DALYVAUK: čia galime rasti informaciją apie šiuo metu vykdomus Cosmo konkursus, akcijas, renginius ir t.t.
  • Toliau matome punktą LAIMĖK. Jame taipogi patekiama informacija apie konkursus, tačiau skirtingai nei skiltyje „Dalyvauk“ čia patalpinti konkursai, kuriuose galima laimėti prizus. Pagal pastaruosius ir suskirstyti konkursai, todėl lankytojui nebūtina skaityti apie kitus, kurių prizai jų nedomina.
  • Skiltyje KLAUSK portalo lankytojams suteikiama galimybė užduoti klausimus profesionalams, susijusius su grožiu, stiliumi, santykiais bei psichiatro patarimais.
  • Kitas meniu punktas PARODYK turi popunkčius apie gyvenimą, vaikinus, patiekalus, vestuves ir vestuvines sukneles, kuriuose lankytojai gali pademonstruoti ir tokiu būdu pasigirti bei pasireklamuoti save.
  • Na ir žinoma paskutinis skyrius PRENUMERUOK skirtas tiesioginiams komerciniams tikslams. Čia galite užsiprenumeruoti leidinį sau, draugei arba į užsienį.

Išvados apie meniu

Apžvelgus pagrindinį meniu ir jo smulkesnius punktus, galima susidaryti nuomonę, kad toks stilius (parašytas liepiamaja nuosaka) nukreiptas į aktyvų svetainės lankytoją. Vos pažvelgus į pirmąją meniu juostą, vartotojas iš karto gali apsispręsti, ko jis ieško šiame portale. Mano nuomone, tai kad meniu pritaikytas šiandieninėms aktualijoms yra privalumas, nes ieškodamas informacijos apie tam tikrus įvykius, skaitytojas nesimėto tarp painių pavadinimų. Tačiau dažnai žmonės ieško informcijos ne tik apie tai, kas šiuo metu vyksta Lietuvoje ar pasaulyje, bet ir jau prabėgusių mados tendencijų, pasibaigusių konkursų, bei įdomybių apie garsius žmones, todėl mano siūlymas kūrėjams būtų įtraukti į pagrindinį meniu dar vieną skiltį pavadinimu ARCHYVAS. Ten administratoriai galėtų talpinti praėjusių mėnesių labiausiai skaitomus straipsnius, žiūrimiausias nuotraukas ir video failus.

Žvelgiant iš vartotojo sąsajos pusės: meniu yra gana aiškus, lengvai randama informacija. Privalumas, jog iėjus į kokį nors straipsnį, viršuje puikiai matomas kelias iki jo, nes lieka pažymėta skiltis pagrindiniame meniu ir paryškinamas punktas antraeiliame išsiskleidžiančiame meniu.

Lango ir puslapio ploto panaudojimas

Didžiausias portalo cosmoplitan.lt vartotojo sąsajos trūkumas yra tai, jog lango plotas nėra išnaudotas optimaliai. Visa pagrindinė informacija sukišta įkariąją lango pusę ir užima vos kiek daugiau nei pusę visos erdvės. Aplink itin didelės reklamos, kurios blaško vartotojo dėmesį nuo pagrindinio meniu, o toliau paliktas visai nepanaudotas plotas. Kadangi tai žurnalo tinklapis, galima manyti, jog toks lango išdėstymas skirtas būtent tam, kad nenukrypti nuo leidinio formato, tačiau, mano manymu, reikia atsižvelgti, jog vis dėlto tai yra internetinis puslapis, ir vietą galima pritaikyti racionaliau. Lyginant su kitu, tokio pobūdžio portalu panele.lt, pastarasis turi privalumą, nes ten pagrindinė informacija pateikiama per lango vidurį, nors žurnalo formatas taip pat išlaikomas.

Paieška

Portale cosmopolitan.lt paieškos visiškai nėra. Šis faktas dar vienas iš didžiausių svetainės minusų. Nors ir meniu gana aiškus bei suprantamas, pateiktas tinklapio medis, tačiau svetainė be paieškos atgraso naujus lankytojus, kadangi kiekvienam reikia priprasti prie tinklapio struktūros, o jei jis greitai neranda ieškomos informacijos, galima manyti, kad daugiau į šį tinklapį nebeužsuks. Taigi, dar vienas pasiūlymas kūrėjams: įvesti paieškos varikliuką tinklapyje.

Vartotojo sąsaja

Naudotojo sąsajos vertinimas pagal pagrindinius vertinimo kriterijus:

Kriterijus Rezultatas
Draugiškumas vartotojui Visa informacija prienama tiek registruotam, tiek neregistruotam vartotojui. Tačiau tam, kad būtų galima dalyvauti įvairiuose konkursuose, sakyti savo nuomonę forumuose, registracija privaloma.
Kokybė Kadangi tinklapis skirtas jaunoms merginoms ir moterims, fone dominuoja rausva spalva. Ji derinama su balta ir pilka, tam , kad nebūtų per daug ryšku, ir kad vartotojo akys nepavargtų.
Patogumas Pagrindiniame portalo puslapyje yra sudėta svarbiausios ir aktualiausios nuorodos į visą tinklapio turinį. Tai patogu tiems, kurie nuolat seka portalą. Vos įėjus į puslapį, lankytojai mato visus atnaujinimus ir svarbią informaciją.
Prieinamumas Tinklapis nepritaikytas žmonėms su negalia. Tai taip pat vienas iš portalo minusų. Taip pat nėra versijos jokia kita užsienio kalba.

Nors tinklapis ir turi nemažai trūkumų, tačiau galime įžvelgti ir privalumų. Vienas iš pagrindinių pliusų yra tas, jog puslapio vaizdas nesikeičia visose naršyklėse. Niekur nėra jokių nesklandumų su reklama, visur ji lieka savo vietose. (Tikrinta su šiomis naršyklių versijomis: Mozilla Firefox 3.5.9, Google Chrome 4.1.249.1064 unknown (45376), Windows Internet Explorer 8 ir Safari 4 Public Beta)

Matomumas be grafinių elementų

Teoriškai, be grafinių elementų puslapis turėtų gerokai supaprastėti, tačiau cosmopolitan.lt naudoja labai daug flash tipo failų, todėl išjungus grafinį matymą, tinklapis lieka beveik nepakitęs.

Vartotojo sąsajos projektavimo principų lentelė

Principas Paaiškinimas Ar cosmopolitan.lt atitinka Komentaras
Vartotojų pažinimas
Sąsaja turi būti pagrįsta vartotojui suprantamais terminais ir koncepcijomis.
Taip
Aiškiai matoma vartotojų registracijos vieta, prieš akis pagrindinis meniu, vadinasi, pirmą kart užsukęs lankytojas, gali iš karto matyti svetainės struktūrą.
Minimalus nustebimas
Komandos veikia žinomu būdu ir vartotojas gali iš anksto nustatyti panašios komandos veiksmus.
Taip
Kadangi visas meniu parašytas liepiamaja nuosaka, vartotojas iš karto gali suprasti, kurio meniu punkto jam reikia.
Atstatomumas
Lengvas klaidų taisymas – galimybė panaikinti atliktus veiksmus.
Taip
Galimybė dalyvauti įvairiose apklausose anonimiškai. Tai apsaugo nuo nemalonių klaidų, tokių, kaip savo nuomonės išreiškimas viešai.
Vadovavimas vartotojams
Turima omenyje vartotojo gidus bei pagalbos sistemas (help or tutorials).
Taip
Pilnai įgyvendinta funkcija, nes per forumą, apklausas ir galimybę tiesiogiai bendrauti su aptarnaujančiu personalu, vartotojai gali susisiekti tiek su tinklapio administratoriais, tiek su žurnalo redaktoriais.
Vartotojų skirtingumas
Turi būti skirtingos sąsajos skirtingiems vartotojų tipams.
Taip
Dėl pagrindinio meniu, vartotojas iš karto gali nuspręsti, kurio punkto jam reikia.
Greitas išmokstamumas
Nereikia investuoti pernelyg daug laiko norint išmokti, kaip naudotis.
Ne visiškai
Neišpildyta funkcija, nes pagrindinis meniu, pavažiavus pelyte žemyn tiesiog dingsta už reklamos.
Struktūriškumas
Bet kuri sąsaja turi turėti savo struktūrą.
Taip
Pagrindinė informacija, kuri yra aktualiausia vartotojams, visada yra pagrindiniame lange.
Atgalinis ryšys
Kiekvienam vartotojui suteikta teisė apie sąsają pateikti atgalinį ryšį (feedback).
Taip
Cosmopolitan.lt personalas, suteikia galimybę gauti ne tik jų atsakymus į klausimus, bet suteikia ir profesionalų konsultacijas, pvz.: psichiatro.
Draugkartiškumas
Kiekvieną sykį nereikia papildomai pergalvoti apie sąsajos elementus, juos specialiai prisiminti (ši savybė siejasi su paprastumu).
Taip
Tinklapio struktūra nesikeičia, tik įdedama pagrindinė, vis kitokia informacija. Dėl to, vartotojas niekada nesutrinka, vos tik įėjęs į tinklapį.
Kalbos barjeras
Visos sąsajos turi būti prieinamos jų gimtąja kalba.
Taip
Visi straipsniai parašyti gimtaja kalba, todėl prieinami visiems lietuviams.
Vidinės paieškos sistema
Vartotojo sąsaja turi turėti paieškos sistemą savo viduje. Rezultatai turi būti tikslūs pagal užklausą.
Ne
Nėra paieškos sistemos.
Informacijos neperkrautumas
Neturi būti nereikalingos informacijos, nereikalingų nuorodų ir pan.
Ne
Ganėtinai daug reklamos, kuri trukdo vartotojui susikaupti.
Malonumas
Gana subjektyvus principas teigiantis, jog vartotojui turi būti malonu naudotis sukurta sąsaja.
Taip
Dėl aiškaus pagrindinio meniu, svetainės lankytojai be problemų randa norimą informaciją.

tinklapio skyriai ir straipsniai

Į šį klausimą, manau, galima atsakyti vos pažvelgus į meniu juostą. Atsižvelgiant į tai, jog tai tėra leidinio portalas, o ne šiaip tinklapis moterims, galima daryti išvadas, jog ši svetainė yra gana informatyvi. Straipsniai apima įvairias temas, pradedant nuo kūno priežiūros, iki psichiatro patarimų. Toks temų spektras ir yra būtent tai, ko dažniausiai ieško moterys ir merginos.

Reklama

Aptariant reklamą, pastebiu, kad šiame tinklapyje jos yra labai daug, tačiau nepatogiose lankytojų vietose. Lentelėje pateikiu reklamos vietą ir komentarą apie reklamos panaudojimo trūkumus.

Kur yra reklaminis baneris? Komentaras
Lango viršutinė juosta Šioje vietoje įkelta reklama yra pastebima greičiau, nei pats tinklapio turinys, todėl vartotojas užėjęs į tinklapį pirmą kartą, gali susidarytii įspūdį, kad svetainės tikslai vien komerciniai. Kitas didelis minusas yra tai, jog pavažiavus pelyte žemyn, reklama niekur nedingsta, taip palikdama mažiau vietos informacijai, o pagrindinis meniu lieka visai nematomas, nes reklama jį tiesiog užgožia.
Kairioji lango pusė Tai dažniausia įprasta reklamos vieta portaluose, nes joje nebūna talpinami svarbūs vartotojo sąsajos įrankiai ar skaitomiausi straipsniai. Tačiau, kadangi tinklapye cosmopolitan.lt visas pagrindinis turinys yra pasiekiamas lango dešniajame kampe, o kairė pusė neišnaudota, reklama pasidaro beveik per vidurį, o tai taip pat blaško lankytojų dėmesį.

Išvados

Apžvelgiant visus jau išanalizuotus punktus, galiu daryti išvadą, jog portalas cosmopolitan.lt turi pastovų savo lankytojų ratą, bet tam, kad pritrauktų naujų skaitytojų ir potencialių leidinio pirkėjų, puslapio administratoriai galėtų pakoreguoti vartotojo sąsają. Pirmiausia efektyviau išnaudoti lango erdvę, toliau - pakeisti reklamos vietas, ir trečias dalykas - įtraukti papildomą meniu skyrių ARCHYVAS.

Straipsnį parengė MRU gr. VIbd8-03 studentė, 2010-06-07.

Asmeniniai įrankiai
Google AdSense