DB

Iš Studento Vikis.

Peršokti į: navigaciją, paiešką
DB lessons

db - duomenų_bazė - en. database

Duomenų bazė - kartu saugomų ir tarpusavyje susijusių duomenų rinkinys, kuriuo galima individualiai naudotis ja papildant, redaguojant ir ieškant duomenų.

Turinys

Kelios darbinės nuorodos

(dabar sudaromas sąrašas, vėliau bus suredaguota ir perkelta prie tinkamų straipsnių)

DBVS

Sąrašai

Palyginimas

techninių parametrų palyginimo lentelė
Trumpai užsiminta apie MySQL alternatyvas ir priežastis, kodėl reikia ieškoti kitos DBVS, į kurią būtų galima perkelti MySQL projektus. Iš visų MySQL alternatyvių MariaDB patogiausia todėl, kad ji suderinama su MySQL. Be to, patogus instaliavimas. Labiau specifinis privalumas - paminėta serverių replikavimo problema, kurią geriau išsprendė Maria DB.
Autorus nebando ginčyti nusistovėjusios nuomonės apie DBVS: (1) MySQL - "Populiariausia DBVS", (2) PostgreSQL - "pažangiausia DBVS". Autorius kelią klausimą, kokia DBVS yra trečioje vietoje. Pagal Vikipedijos straipsnių atvertimus 2012 m. rugsėjo mėnesį dideliu atotrūkiu trečią vietą užėmė SQLite, tuo tarpu 2013 m. rugsėjo mėnesį ją pasivijo ir net nežymiai aplenkė MariaDB. Autorius pripažįsta, kad remiantis kitais kriterijais trečioje vietoje gali atsidurti SQLite, Casandra arba MongoDB.
Aprašoma, kodėl ir kaip Vikipedija pereina nuo MySQL prie MariaDB.
Jelastic Java cloud siūlo savo klientams rinktis vieną iš pavadinime minimų DBVS. Daugiau nei 40% klientų tiek JAV, tiek ir Europoje renkasi MySQL, kiekvienos iš kitų trijų DBVS populiarumas įvairiose rinkose svyruoja nuo 13% iki 21%. Tai rodo, kad MySQL vis dar tvirtai dominuoja, tačiau šie konkurentai turi apčiuopiamas rinkos dalis, todėl DBVS pasirinkimas naujam projektui nėra vienareikšmis.
Kurį laiką naudojo MariaDB, bet perėjo prie PostgreSQL. Nepatiko kai kurie MariaDB vystymo aspektai, patiko PostgreSQL dokumentacija ir SQL sintaksė, artimesnė ISO SQL.

Teorija

Duomenų bazės sąvoka

Duomenų bazė susideda iš duomenų ir juos tvarkančios bazių valdymo sistemos DBVS.

Siaurąja prasme duomenų baze gali būti vadinami vien sutvarkyti duomenys.

Kartais duomenų bazė suprantama plačiau: DB pavadinama visa informacinė sistema bei duomenų aptarnavimu užsiimantis personalas.

Duomenų bazių modeliai

  • tinklinis;
  • hierarchinis;
  • reliacinis;
  • objektinis;

Reliacinė duomenų bazė

Reliacinė duomenų bazė susideda iš susijusių lentelių. Lentelės eilutė yra įrašas, eilutės ir stulpelio sankirta yra laukas. Ryšiams tarp lentelių nurodyti naudojami raktai. Lentelės pirminis raktas yra toks laukas, kuris vienareikšmiškai identifikuoja konkretų įrašą.

Pirminis raktas yra:

...privalomas;
...unikalus;
...nekintamas;
...diskretus.

Nuorodos

Apie duomenų bazes

Apie reliacines duomenų bazes

Apie SQL

Asmeniniai įrankiai
Google AdSense