Dvikova

Iš Studento Vikis.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Dvikova - dviejų asmenų kova įžeistai garbei apginti, laikantis tam tikrų taisyklių dėl kovos vietos, laiko, distancijos, ginklų ir kitų aplinkybių.

Dvikovoje abiems besirungiantiems sudaromos vienodos sąlygos išgyventi. Pavyzdžiui, abu dvikovos dalyviai apsiginkluoja identiškais šaunamaisiais gunklais.

  • XIX a. dvikovos daugelyje Europos valstybių kariuomenių pakeistos Garbės teismais.
  • 1889 m. privalomos dvikovos panaikintos Prancūzijos kariuomenėje.
  • 1891 m. Vokietijoje uždraustos dvikovos vedusiems karininkams ir karininkams, jau dalyvavusiems trijose dvikovose, nuo 1897 m. uždraustos visiems.
  • 1869 m. Rusijos kariniuose įstatymuose panaikinti straipsniai apie dvikovas, tačiau 1894 m. vėl buvo leistos dvikovos kai kuriais atvejais.

Dvikovų dar pasitaikydavo ir Trapukario Lietuvos kariuomenėje. Baudžiamoji teisė neleido dvikovų, kurios buvo traktuojamos kaip pasikėsinimas į žmogaus sveikatą bei gyvybę, dalyviai baudžiamio ne mažiau, kaip vienerių metų kalėjimo bausme. Net ir neįvykus dvikovai, jei dalyviai atvykdavo į suartą vietą, abu galėjo gauti po mėnesį kalėjimo.

Nors dvikovos ir buvo nelegalio, bet buvo skatinama laikytis dvikovos taisyklių, buvo numatytos griežtesnės bausmės už dvikovos taisyklių ir sąlygų nesilaikymą.

Lietuvos karinė vadovybė svarstė galimybę dvikovas legalizuoti. 1920 - 1921 m. parengti „Dvikovų Lietuvos kariuomenėje įstatai“, tačiau jie nebuvo įgyvendinti.

Literatūra

Andriejus Stoliarovas, „Kariško munduro“ garbės gynimas prieškariu Lietuvoje, Lietuvos istorijos metraštis 2011/1, Vilnius, 2012, 63-80 p. ISSN 0202-3342 (pdf)

Asmeniniai įrankiai
Google AdSense