Joomla123.lt

Iš Studento Vikis.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Turinys

Įvadas

Joomla123.lt interneto tinklalapis sukurtas lietuvių entuziastų populiarinančių turinio valdymo sistemą(toliau TVS) Joomla Lietuvoje. Tai nėra oficialus Joomla reprezentuojantis portalas Lietuvoje. Kiekvienas pirmą kartą susidūręs su Joomla TVS tinklalapyje ras jam naudingos informacijos.

Šiame straipsnyje supažindinsiu jus su Joomla turinio valdymo sistema, kad suprastumėte kam ji skirta ir kaip ji veikia, o tada pereisime prie Joomla123.lt tinklalapio tyrimo apžvelgiant jo vartotojo sąsają, tinklalapio suderinamumą su įvairiomis naršyklėmis bei kitus aspektus.

Pagrindinė tinklalapio Joomla123.lt funkcija, kaip ir minėjau yra kaupti Joomla TVS patirtį viename tinklalapyje, kad žmonės, tiek patyrę tiek pirmą kartą susidūrę su sistema, galėtų laisvai ir nevaržomai naudotis ta patirtimi sprendžiant tinklalapių kūrimo procese kilusias problemas.

Kas yra Joomla?

Joomla!® yra nemokama atviro kodo turinio valdymo sistema (TVS), kurią dešimtys tūkstančių naudotojų apibūdina kaip geriausią turinio valdymo sistemą pasaulyje.

Joomla kuriama ir palaikoma didelio kūrėjų kolektyvo, o jos namų tinklapis yra Joomla.org.

Paprastai kalbant, Joomla skirta kurti internetiniams tinklapiams, kurių turinys yra nuolat kintantis. Joomla taip pat galima naudoti ir tinklapiams, kurių turinys yra nekintamas - tiesiog tuo atveju jos tikroji paskirtis nėra išnaudojama.

Joomla yra parašyta PHP programavimo kalba ir naudoja MySQL duomenų bazę. Ji pasižymi tokiomis ypatybėmis, kaip puslapių įrašymas į podėlį gerinant veikimo spartą, RSS (naujienų) kanalų naudojimu, bet kurio įrašo spausdinimu, eksportavimu į PDF formatą, tinklaraščio galimybėmis, apklausų sudarymu, kalendorių naudojimu, paieška tinklapyje, pritakymu daugiakalbei aplinkai ir kitomis ypatybėmis.

Pavadinimas "Joomla" tariamas kaip "Džiumla", kuris Suahili kalboje reiškia "visas" arba "visuma". Jis buvo pasirinktas kaip atspindintis kūrėjų komandos ir bendruomenės atsidavimą projektui. Pirmas Joomla leidimas (Joomla v.1.0.0) buvo išleistas 2005m. rugsėjo 16d. Tai buvo perdirbtas Mambo TVS projektas, kuriame buvo ištaisytos įvairios klaidos ir saugumo spragos. Projektas numato, kad naujoji Joomla! 2.0 versija bus perrašyta iš pagrindų, naudojant PHP 5.

Kokiems tinklapiams galima naudoti Joomla?

Visokiems. Naudojant Joomla! galima sukurti bet kokios vizualinės išvaizdos tinklapį, ji gali būti naudojama smulkaus ir stambaus verslo tinklapiams, įvairių bendruomenių - mokyklų, namų bendrijų, bendraminčių tinklapiams, elektroninėms parduotuvėms, naujienų, skelbimų tinklapiams ir pan.

Joomla.org paskelbė apie naują skiltį savo tinklapyje, kurioje galima pateikti nuorodą į savo arba kitų sukurtą tinklapį, naudojantį Joomla! turinio tvarkymo sistemą. Jei norite pamatyti, kokius tinklapius galima kurti naudojantis Joomla, sekite šia nuoroda (angliški tinklapiai) arba aplankykite lietuviškų tinklapių galeriją mūsų tinklapyje.

Kiek kainuoja Joomla?

Joomla yra nemokama programinė įranga, kuriama grupės pasišventusių kūrėjų ir teikiama naudotis pagal GNU Bendrą Viešąją Licenciją.

Dauguma kūrėjų, skiriantys šiam projektui savo laisvą laiką, turi šeimas ir darbus. Kai kurie žmonės siūlo savo paslaugas kurdami Joomla šablonus, komponentus ir kitus priedus, kas daro šią sistemą dar funkcionalesne. Jei ieškote sistemos, kuri būtų skirta kurti tinklapiams ir Jums reikia paruošto sprendimo, Joomla skirta kaip tik Jums.

[Šaltinis: Joomla123.lt]

Tyrimas

Pagrindinio tinklalapio puslapio tyrimas

Išskirsiu dvi esmines pagrindinio puslapio dalis:

Viršus

Bendras.png

Puslapio viršuje galite matyti pagrindinį meniu, paieškos laukelį bei įvairiaspalves paneles su įvairia informacija.


Pagrindinio meniu pliusai ir minusai

Pliusai:

 • Pagrindinis meniu yra išskirtas į dvi meniu juostas.
 • Spustelėjus ant meniu punkto iškarto atsidaro reikalingas puslapis. Jokių papildomų kontekstinių meniu neatsiranda, o tai yra labai patogu norint greitai rasti reikalingos informacijos
 • Meniu punktų pavadinimai aiškus. Dar nenuspaudus žinoma kur būsime nukreipti.

Minusai:

 • Pasigedau vartotojo prisijungimo formos meniu punkto. Nepatogu, kai norint prisijungti registruotu vartotojo vardu turi ieškoti po visą tinklalapį prisijungimo formos.

Paieškos laukelio pliusai ir minusai

Pliusai:

 • Paiešką paprasta naudoti. Užtenka įvesti raktinį žodį ar jo dalį.
 • Paieška standartinėje ir kiekvienam matomoje vietoje.

Minusai:

 • Nėra išplėstinės paieškos galimybės. pvz.: Ieškoti pagal datą.
 • Neveikia standartinės paieškos komandos *, -, +...

Įvairiaspalvių panelių pliusai ir minusai

Pliusai:

 • Gražiai papuošia tinklalapį.
 • Gerai suderintos spalvos efektyviai atkreipia lankytojo dėmesį į informaciją nurodytą panelėse.

Minusai:

 • Užima nemažai puslapio vietos. Lankytojui gali pasirodyti nepatogu.

Apačia

Apacia.png

Esminė tinklalapio apačios dalis yra tinklalapio medis, kuris taip pat yra pasiekiamas ir per pagrindinį meniu. Medis pasiekiamas per pagrindinį puslapio meniu atvaizduoja visiškai visą informaciją nuo šaknų iki lapų. Tai labai patogu kai nesiseka rasti kažkokio straipsnio, kurį skaitėte prieš kelis mėnesius. Tinklapio apačioje esantis medis yra kiek paprastesnis ir duodantis nuorodas tik į pagrindinius tinklalapio komponentus. Taip pat tinklalapio apačioje yra ir panelė socialinio tinklalapio "Facebook" lankytojams.


Tinklalapio medžio pliusai ir minusai

Pliusai:

 • Nesisekant surasti informacijos labai patogu peržiūrėti tinklalapio medį.
 • Labai patogu, kai reikia peržiūrėti tinklalapį mobiliuoju įrenginiu.

Minusų nėra.


Facebook panelės panaudojimo pliusai ir minusai

Pliusai:

 • Tinklalapio lankytojai, "Facebook" panelės pakalba gali rasti bendraminčių, kurie taip pat pridėjo save į "Joomla123.lt" fanų gretas. Bendrauti, dalintis nuotraukomis, video medžiaga.
 • Facebook taip pat yra puikus tinklalapio reklamos įrankis, nes kiekvienas tinklalapio lankytojas gali pasidalinti puslapio nuoroda su VISAIS savo draugais.

Minusai:

 • Žmonėms nesinaudojantiems Facebook socialiniu tinklalapiu tai gali pasirodyti kaip reklama, o gal net ir sukelti kažkokių nepatogumų.

Registracija ir prisijungimas

Registracija

Registracija labai paprasta, nereikalauja daugybės asmeninių duomenų ir todėl yra didelis pliusas. Vienintelis dalykas, kuris priverčia sugaišti šiek tiek laiko yra naujo vartotojo sukūrimo aktyvacija iš laiško, kuris ateina į elektroninio pašto adresą nurodytą registruojant vartotoją.

Joomla123 register.png


Prisijungimas

Prisijungimo forma standartinė, yra galimybė pamiršus slaptažodį ar vartotojo vardą prašyti jį priminti, sukurti naują vartotoją bei "prisiminti" vartotoją kuris jungiasi.

Minusas toks, kad prisijungimo forma yra labai žemoje puslapio pozicijoje ir tinklalapiui atsivėrus ji nėra iš karto matoma.(Puslapį reikia patempti žemyn)

Joomla123 login.png


Neregistruoto ir registruoto vartotojo galimybės tinklalapyje

Neregistruotas vartotojas tinklalapyje gali matyti visą medžiagą kaip ir registruotas vartotojas, bet negali atlikti atitinkamų veiksmų: rašyti atsiliepimų į svečių knygą, siųstis įskiepius, įskiepių vertimus, kitus failus patalpintus tinklalapyje ir panašiai.


Tinklalapio standartų atitikimas

Tinklalapio XHTML kode rastos 27 klaidos.

Tinklalapio CSS kode rastos net 195 klaidos.

Tinklalapio išvaizdos testavimas

Išbandžius tinklalapį su keturiomis skirtingomis naršyklėmis skirtumų nepastebėta jokių. Svetainė puikiai dirba tiek su Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome bei Internet Explorer naršyklėmis.

Tinklalapio Vaizdas su Mozilla Firefox naršykle:

Tinklalapio vaizdas
Normalus tinklalapio vaizdas

Buvo pabandyta išjungti Mozilla naršyklėje paveikslėlių rodymą. Tinklalapio bendras vaizdas kiek pasikeitė, nebebuvo matyti kai kurių grafinių elementų, bet nepaisant to tinklapis išliko neišsikraipęs, o jo funkcionalumas nenukentėjęs.

Tinklalapio vaizdas be paveikslėlių
Tinklalapio vaizdas be paveikslėlių

Taip pat buvo pabandyta išjungti Java scriptus tinklalapyje, tačiau jų atjungimas tinklalapiui tiesioginės įtakos taip pat neturėjo.

Galima daryti išvadą, kad tinklalapis yra paruoštas naudoti bet kokiomis sąlygomis nepriekaištingai.

Išvados

Apibendrinant, tinklalapio vartotojo sąsają galima vertinti pakankamai neblogai. Tinklalapyje ne visada lengva rasti reikiamą informaciją, nes viskas yra pakankamai plačiai išmėtytą po visą tinklalapį, bet nepaisant to, tinklalapio išvaizda yra maloni akiai ir šiltai nuteikianti.

Atsižvelgiant į tai, kokio tipo lankytojai renkasi šioje svetainėje, jos vartotojo sąsaja pakankamai taikliai pritaikyta naudojimui - tyrime naudotos naršyklės atvaizduoja tinklalapį be problemų. O iškilus kažkokioms tinklapio vaizdavimo problemoms tinklapio naršymui yra sukurtas tinklalapio medis.

Rekomendacija: Pasistengti esminę tinklalapio informaciją pateikti vartotojui taip, kad ji būtų lengvai pasiekiama. T.y. šiuo atveju perkelti vartotojo prisijungimo formą arčiau viršaus ar tiesiog kažkaip integruoti į pagrindinį meniu.

Visa kita tinklalapyje atrodo pakankamai neblogai.

Autoriai

EJ VIbns9-01

Asmeniniai įrankiai
Google AdSense