Mruni.eu/EK

Iš Studento Vikis.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

MRUNI.lt

Screenshot.png

Mykolo Romerio Universiteto puslapio analizė.

Mruni.lt - tai vieta, kurioje Mykolo Romerio Universiteto studentai, dėstytojai, darbuotojai ir būsimi studentai pirmiausiai ieško informacijos. Iš šio puslapio tikimasi sistemiškumo, profesionalumo, bet kartu ir neatbaidančios sąsajos su vartotoju – juk svarbu, kad vidutinis kompiuterio vartotojas sugebėtų lengvai rasti informacijos ten, kur ji privalo būti. Šiame straipsnyje išanalizuota tinklapio struktūra, informacijos kokybė, sąsaja su vartotoju bei kita.

Turinys

Istorija

 • mruni.lt yra Mykolo Romerio universiteto interneto svetainė, pagal netcraft.com duomenis užregistruota 2005 metais.
 • Pagal web.archive.org duomenis, svetainė veikia nuo 2004 metų. Čia galime pasižiūrėti kaip ji atrodė 2006-aisiais ir kaip keitėsi:

[1], [2], [3].

Domenai

 • www.mruni.lt
 • www.mruni.eu
 • www.mru.lt

Svetainės analizė ir sąsaja su vartotoju

Ši interneto svetainė yra skirta pateikti aktualią informaciją apie Mykolo Romerio universiteto gyvenimą, studijas ir pan. Ši informacija yra skirta universiteto studentams, dėstytojams bei norintiems studijuoti. Pagrindinė svetainės problema - didelis informacijos kiekis, kuris komplikuoja vartotojų navigaciją. Pirmoji ir labai rimta puslapio problema yra tai, kad pasirinkus skirtingus meniu punktus viršuje, pvz.: http://www.mruni.eu/lt/studentams/ arba http://www.mruni.eu/lt/norintiems_studijuoti/, dešinėje iškrenta vis kitoks meniu - tai labai klaidina vartotojus, kadangi vartotojas, patekęs į vidinį puslapį, tarkime iš Google sistemos negali taip aiškiai ir greitai naviguoti tarp informacijos (neatmeskime, kad jis galėjo patekti ir į tą puslapio vietą, kur ten pateikta informacija yra neaktuali).

Kita problema- neaiškiai pateikta informacija. Naviguojant po puslapį labai svarbu, kad visur būtų išlaikomas bendras puslapio stilius, bendras informacijos išdėstymas, tiek esant galutiniame informacijos (turinio) puslapyje, tiek esant tarpiniame pasirinkimo (navigacijos) puslapyje.

 • Mano nuomone reikėtų paryškinti navigacijos eilutę (nes dabar ji yra geltona ant balto foto - nesimato) bei ją patraukti į dešinę pusę: Pražia->Studentams->Kur mes esame. Be to visai pravartu šiek tiek padidinti puslapio navigacijos šriftus, kadangi dabar jie yra sunkiai įskaitomi.
 • Į svetainės paiešką įdėti AJAX modulį su paieškų pasiūlymas, kaip padaryta GOOGLE sistemoje (tai iš esmės supaprastintų navigaciją po puslapį). Be to tą paiešką galima būtų įdėti ne kažkur dešinėje, vos matomoje vietoje, o pastumti labiau į vidurį.
 • Be to rekomenduočiau pasikeisti svetainės dizainą į ką nors WEB 2,0 stiliaus, kadangi tokie koncervatyvūs puslapiai buvo kuriami prieš 5-6 metus ir jau yra morališkai pasenę. Pažiūrėkime, kad ir į ISM svetainę: http://ism.lt/.

Alexa.com duomenys:

Mruni.lt patenka į pasaulio populiariausių interneto svetainių sąrašą: [4]

Alexa reitingas pasaulyje: 847,964

Alexa reitingas Lietuvoje: 1,272

PageRank: 7

Google indeksuotų puslapių skaičius: 37,400

Išorinių kokybiškų nuorodų (pagal Google): 1,450

Yahoo indeksuotų puslapių skaičius: 93,000

Yahoo kokybiškų išorinių nuorodų skaičius: 62

Yahoo indeksuotų išorinių nuorodų skaičius: 5,428

BING indeksuotų puslapių skaičius: 3620

DMOZ direktorijoje paminėta: 3 kartus

Vartotojo sąsajos projektavimo principų lentelė

Principas Paaiškinimas Ar Mruni.lt atitinka
Vartotojų pažinimas Sąsaja turi būti pagrįsta vartotojui suprantamais terminais ir koncepcijomis. Taip
Minimalus nustebimas Jei komanda veikia žinomu būdu, vartotojas turi sugebėti iš anksto nustatyti panašios komandos veiksmus. Taip
Atstatomumas Lengvas klaidų taisymas – galimybė panaikinti atliktus veiksmus. Taip
Vadovavimas vartotojams Turima omenyje vartotojo gidus bei pagalbos sistemas (help or tutorials). Ne
Vartotojų skirtingumas Turi būti skirtingos sąsajos skirtingiems vartotojų tipams. Ne
Greitas išmokstamumas Nereikia investuoti pernelyg daug laiko norint išmokti, kaip naudotis. Ne
Struktūriškumas Bet kuri sąsaja turi turėti savo struktūrą. Taip
Atgalinis ryšys Kiekvienam vartotojui suteikta teisė apie sąsają pateikti atgalinį ryšį (feedback). Ne
Daugkartiškumas Kiekvieną sykį nereikia papildomai pergalvoti apie sąsajos elementus, juos specialiai prisiminti (ši savybė siejasi su paprastumu). Taip
Kalbos barjeras Visos sąsajos turi būti prieinamos jų gimtąja kalba. Taip
Vidinės paieškos sistema Vartotojo sąsaja turi turėti paieškos sistemą savo viduje. Rezultatai turi būti tikslūs pagal užklausą. Ne
Informacijos neperkrautumas Neturi būti nereikalingos informacijos, nereikalingų nuorodų ir pan. Taip
Malonumas Gana subjektyvus principas teigiantis, jog vartotojui turi būti malonu naudotis sukurta sąsaja. Ne

Tinklapio meniu

Mruni.eu interneto svetainę sudaro du pagrindiniai meniu.

Viršutinis meniu atrodo taip:

 • Apie MRU
 • Naujienos
 • Studentams
 • Norintiems studijuoti
 • Padaliniai
 • Darbuotojams
 • Studentų tėvams

Mano nuomone, meniu išdėliotas puikiai. Kiekvienam vartotojui pagal save. T.y. viršutinis meniu tarsi identifikuoja lankytoją, o kiekvieno šio meniu punkto papunkčius sudėta galimai tam vartotojui individualiai naudinga informacija. Kas svarbiausia - šie meniu punktai yra susiję tarpusavyje. Tarkime užėjus į skiltį Studentų tėvams -> Įmokos už studijas, mes matome tą pačią informaciją, kaip ir eidami per Studentams -> Įmokos už studijas. Taigi, kai tas pats turinys yra pasiekiamas per keilias vietas, natūraliai supaprastėja jo suradimas. Vienintelė labai didelė problema yra tai, kad paspaudus Studentų tėvams -> Įmokos už studijas puslapis nušoka į meniu punktą Studentams -> Įmokos už studijas. Tai tikrai labai klaidina, kadangi vartotojas to net nesitikėjęs yra numetamas į visai kitą vietą negu ėjo.

Vidutinis informacijos pasiekiamumas (nuo taško A iki B) tarp 3-4 paspaudimų. Kalbama apie galutinės informacijos pasiekimą iš bet kurio kito informacijos taško. Pvz. esame skiltyje: http://www.mruni.eu/lt/padaliniai/fakultetai/soc_informatikos_fakultetas/kursai_ir_mokymai_organizacijoms/ Siekiame informacijos apie Dėstytojų kvalifikacijos tobulinimą: http://www.mruni.eu/lt/darbuotojams/ http://www.mruni.eu/lt/kvalifikacijos_tobulinimas/pradzia/ http://www.mruni.eu/lt/kvalifikacijos_tobulinimas/paskaitu_tvarkarasciai/

Šiuo atvėju 3 žingsniai. Tai yra neblogai, turint omeny kiek puslapyje yra medžiagos.

Tačiau yra tokių meniu punktų, kaip: http://www.mruni.eu/lt/kvalifikacijos_tobulinimas/paskaitu_tvarkarasciai/ http://www.mruni.eu/lt/darbuotojams/profesine_sajunga/apie_mus/ http://www.mruni.eu/lt/padaliniai/centrai/komunikacijos_ir_rinkodaros_centras/tarptautiniu_rysiu_skyrius/apie_mus/

Po kuriuos naršant varototojui "susisuka galva", kadangi paspaudus šios meniu punktus, šoninis meniu kardinaliai pasikeičia, nepadeda ir viršutiniai meniu punktai, net navigacijos eilutė neberodo kur yra varototojas. Tai nuorodos - aklavietės iš kurių norit išeiti reikia pasikrauti puslapį iš naujo, arba N kartų spausti naršyklės BACK mygtuką. Tokių nuorodų puslapyje išvis negali būti, nes į jas patekęs lankytojas iš paieškos sitemų tiesiog pasiklystų.

Užklausos kurios dažniausiai nukreipia į puslapį (pagal: https://adwords.google.com )

 • mruni - 14800 paieškų per mėnesį
 • mykolo romerio universitetas - 4400 paieškų per mėnesį
 • romerio universitetas - 4400 paieškų per mėnesį
 • romerio - 1600 paieškų per mėnesį
 • romerio - 1600 paieškų per mėnesį
 • riomerio universitetas - 1000 paieškų per mėnesį
 • universitetas - 590 paieškų per mėnesį
 • riomerio - 390 paieškų per mėnesį
 • romerio universitetas kaune - 170 paieškų per mėnesį
 • m romerio universitetas - 170 paieškų per mėnesį

Iš šitų duomenų matosi keistas vartotojų įprotis neturėti mruni.lt puslapio savo naršyklės favorituose arba tingėti galvoti MRU svetainės adresą. Jūk būtų daug paprasčiau, nei vesti į google.lt žodį mruni. Aš darau prielaidą, kad yra dalis žmonių, kurie tikrai veda "mruni" frazę į google paiešką, tačiau likusi dalis, veda tiesiog "mruni" be www ar .lt į savo naršyklės adresų laukelį, kuris automatiškai nueina į google ir pagal tiksliausią frazę atidaro pirmą puslapį t.y.: www.mruni.eu.

Žiūrint į kitas frazes, galime daryti prielaidą, kad vartotojai neatsimena puslapio adreso. Arba nenorėdami jo spėti, tiesiog ieško.

Iš šių skaičių galime apytiksliai numatyti ir svetainės lankomumą. Jeigu paprastai pagrindiniai rinkos raktažodžiai, bei srautas iš paieškos sistemų sudaro apie 30-40% (kalbu apie būtent tokius portalus, kaip MRUNI.lt), tai galime spėti, kad šioje svetainėje pagal matomus skaičius (atkreipkime dėmesį, kad šis srautas yra mėnesinis bei tai, kad tai yra tik apie 50-60 % viso srauto, kuris ateina iš paieškos jėgainių) - taigi mano spėjimas:

 • 30 000 / 30 = 1 000 lankytojų per dieną tik iš mano pateiktų raktažodžių.
 • 1000 + 45 % = 1450 (Visas srautas iš paieškos jėgainių).
 • 1450 (30 %), tai 100% = 4 800

Mano nuomone, šioje svetainėje vidutiniškai per mėnesį sumuojant visus metus turėtų apsilankyti apie 5 000 unikalių lankytojų per dieną.

Pagal http://www.trafficestimate.com/mruni.eu mruni.eu galėtų lankyti apie 12 000 lankytojų per dieną.

Puslapio klaidos

XHTML 1.0 kodas

Patikrinus XHTML 1.0 rekomendacijas:

 • 113 klaidų bei 43 įspėjimai
 • URI : Tikrinti
 • Nepaisant šių klaidų, puslapį puikiai atvaizduoja (be jokių iškraipymų) naršyklės: IE5.5, IE6, IE7, IE8, Firefox 3.5, Google Chrome 4.1 bei Opera 9.23. Taigi, bent jau techninė pusė puslapio lankytojo tikrai nevaržo.

Ko vartotojas gali tikėtis iš tinklapio?

 • Aktualios informacijos apie studijas bei studijų programas
 • Informacijos studentams
 • Informacijos dėstytojams
 • Nuorodų į universiteto resursus
 • Universiteto naujienų

Visos šios normos yra 100% įgyvendintos. Informacijos yra apstu, ji yra operatyviai ir reguliariai atnaujinama.

Paieškos sistemų optimizavimas

 • Mruni.lt turi robots.txt failą [5]
 • Tačiau nėra puslapio medžio XML formate.
 • Daugumoje nuorodų į nurodyta į mruni.lt, tačiau pagrindinis puslapio domenas: mruni.eu
 • Besikeičiančios puslapių <title> žymės yra gerai, tačiau jas reikėtų aprašyti konkrečiau, o ne tik, pvz.: senatas: http://www.mruni.eu/lt/apie/senatas/. Šis pavadinimas turėtų būti: Senatas | Mykolo Romerio universitetas.
 • Kiekviename mruni.lt puslapyje nėra suvesta meta raktažodžių bei meta aprašymų.
 • Visoje svetainėje ant nuorodų nėra nei vienos <a title=""> žymės.

Vienas geriausių dalykų, kuris gelbsti visas puslapio vidinės navigacijos problemas - geras indeksavimas. Į google.lt įvedus reikiamą frazę, bei pridėjus žodį MRU, galime nesunkiai ir greitai rasti visą mums reikalingą informaciją per pus greičiau, negu naršysime pačioje svetainėje. Tačiau kitas, labai rimtas aspektas yra tai, kad jeigu mes nežinome kaip apibrėžti tai, ko ieškome arba nežinome ko ieškome - turėsime ilgai užtrukti, bandydami kažką surasti pačioje svetainėje. Todėl nors ir gerai indeksuojama, svetainė vis tiek turi būti lengvai naršoma.

WEB 2.0 susiejimas su vartotoju:

 • Trūksta interaktyvumo
 • Nėra vaizdo medžiagos
 • Trūksta nuotraukų* Visiškai nėra komentarų
 • Smulkus ir neįskaitomas tekstas
 • Pamiršti socialiniai tinklai pačioje universiteto svetainėje. Nors Mykolo Romerio universitetas turi oficialią Facebook grupę.
 • Studentų priėmimo laikotarpiu galima būtų teikti ONLINE konsultacijas per Skype ar kitas programas.

Mru.lt sąsajos palyginias su kitomis Lietuvos universitetų svetainėmis

Išvados

Mruni.lt - greitai veikiantis, labai informatyvus, tačiau morališkai pasenęs puslapis. Jam reikėtų naujo dizaino, naujo navigacijos sprendimo bei šiek tiek daugiau interaktyvumo. Bei gerokai padirbėti su puslapio "draugiškumu" lankytojams (Angl. Usability) iš vartotojo grafinės sąsajos perspektyvos. (Kalbu tik apie grafinį informacijos pateikimą, ne apie turinį).

RENGIA: Edgaras Karalius VIbns9-01.

Asmeniniai įrankiai
Google AdSense