VIbns9/Torrent

Iš Studento Vikis.

Peršokti į: navigaciją, paiešką
Linkomanija.net
Torrent.lt

Turinys

Įvadas

Šiame straipsnyje išanalizuosiu du populiariausius lietuviškus torrent puslapius - t.y. www.linkomanija.net ir www.torrent.lt. Aptarsiu jų panašumus ir skirtumus, vartotojų sąsają, dizainą, suderinanmumą su naršyklėmis bei kitas funkcijas ir savybes. Tiems, kurie dar nežino, kas yra torrentai ar kaip jais naudotis, siūlau užeiti čia: [1]

Trumpai apie kiekvieną:
„Linkomanija“ – didžiausias Lietuvoje, dar vadinamas elitiniu, torrent tinklalapis, kurio vartotojai tarpusavyje dalinasi įvairiomis skaitmeninėmis bylomis (e-knygomis, programomis, filmais, žaidimais, muzika ir t.t.). Šio tinklapio veikimas paremtas P2P (peer-to-peer) tinklais. Kiekvienas vartotojas gauna vadinamąjį visraktį (32 simbolių kodą), kurio dėka identifikuojamas besisiunčiantis torrentą vartotojas bei vedama statistika apie vartotojo išsiųsta ir priimta duomenų kiekį. Bendruomenėje svarbu ne tik imti (siųstis), bet ir duoti (leisti kitiems vartotojams iš jūsų siųstis duomenis). Nuo to priklauso jūsų ratio, taip pat ir statusas tinklapyje, kurį mato kiti vartotojai. Kuo ratio didesnis, ir kuo ilgiau esate šios bendruomenės narys, tuo jūsų statusas "garbingesnis". Be to, tai uždara bendruomenė, o tai reiškia, jog norint tapti jos nariu, reikia gauti pakvietimą iš kito jau esančio bendruomenėje vartotojo.
www.torrent.lt - vienas didžiausių lietuviškų torrent tinklapių, kuriame gausu filmų, e-knygų, muzikos, programų, žaidimų ir kitų gerybių, kurios daro torrent puslapius tokius populiarius šiais laikais. Tai taip pat uždara bendruomenė ir norint prie jos prisijungti, reikia gauti pakvietimą. Reitingavimo sistema šiame puslapyje taip pat egzistuoja.

Lmlogin.png Trlogin.png

Tyrimas

Vartotojo scenarijų bandymai

Linkomanija.net:
1) Surasti ir parsisiųsti filmą "Knygnešys".
Tai galima atlikti keliais būdais. Pirma, tai prisijungus prie puslapio, dešinėje meniu skydelio pusėje į paieškos laukelį įrašyti filmo pavadinimą. Sistema parodys visus rezultatus susijusius su šiuo pavadinimu, išdėstytus nuo naujausio iki seniausio. Tada galime iškarto spausti "parsisiųsti" arba spausti ant torrento ir skaityti jo aprašymą, komentarus ir tada parsisiųsti. Kitas būdas yra eiti į skiltį "Torrentai" ir ten išplėstiniame paieškos laukelyje įrašyti filmo pavadinimą. Taip pat galime uždėti varnelę ant "Movies LT" ikonos. Tokiu būdu sistema mums pateiks rezultatus tik iš lietuviškų filmų kategorijos. Verta paminėti, jog paieška turi ir dar vieną funkciją, t.y. ieškoti norimo raktažodžio torrentų aprašymuose (o ne tik pagal jų pavadinimus). Ne kartą pagelbėjusi funkcija:)
2) Įkelti savo norimą failą, kad jį galėtų parsisiųsti kiti vartotojai.
Linkomanijoje į "Torrentai" skiltį, visas gėrybes deda tik specialias teises turintys vartotojai "Uplouderiai". Čia griežtai prižiūrima tvarka, visi torrentai sutvarkyti ir saugūs. Tačiau jei paprastas vartotojas irgi nori įkelti savo norimą failą, jis tai gali padaryti "5 zonoje". Čia kiekvienas vartotojas gali būti "Uplouderis" ir dalintis failais. Tačiau ši zona nėra kontroliuojama, todėl reiktų atidžiau žiūrėti ką siunčiatės. Meniu juostoje pasirenkame "5 zona" ir spaudžiame "įkelti torrentą". Toliau mums reikės nurodyti failo vietą mūsų kompiuteryje, sukurti aprašymą, pasirinkti kategoriją ir spausti "įkelti". Taip pat, jei kyla kokių neaiškumų, yra rekomenduojama perskaityti gidą.

Torrent.lt:
1) Surasti ir parsisiųsti filmą "Knygnešys".
Paieška vyksta labai panašiai kaip ir Linkomanijoje. Ieškoti galime keliais būdais, t.y. naudodami paieškos langelį puslapio viršuje, arba meniu pasirenkant "ieškoti". Taip galėsime pasirinkti norimą kategoriją ir nustatyti kitus paieškos kriterijus. Jei žinome, kad torrentas buvo įkeltas šiandien, kairėje, meniu juostoje galime paspausti "Šiandienos torrentai". Taip sistema parodys visus šiandien įkeltus torrentus, suskirstytus pagal kategorijas.
2) Įkelti savo norimą failą, kad jį galėtų parsisiųsti kiti vartotojai.
Dėja, šiame puslapyje failus įkelti gali tik "uplouderio" teises turintys vartotojai. Visi kiti tokios galimybės neturi.

Naršyklių bandymai

Išsamesniam tyrimui naudosime tris naršykles, t.y. Mozilla Firefox 3.6, Google Chrome 11 ir Internet explorer 9. Su visom naršyklėm nagrinėjamus puslapius atidaro be problemų, naršymas visuose naršyklėse beveik nesiskiria, sumažintame lange dirbti taip pat patogu.
Išjungus javascript ir paveikslėlių rodymą:
Linkomanija.net: puslapis išlieka funkcionalus, elementų išsidėstymas nesikeičia, vietoj torrentų ikonų lieką tekstinis pavadinimas, kuris leidžia orientuotis ir nepasimesti tarp torrentų. Tačiau nebeatvaizduojama meniu juosta, tiesa ji lieka funkcionali, galima ant jos paspausti, tačiau ekrane jos nerodo, o išjungus CSS palaikymą pasikeičia elementų išsidėstymas, meniu vėl rodomas, tačiau kitoje vietoje, dešinėje pusėje (o ne viršuje).
HTML kode pastebėta viena klaida: w3c-markup-validator.
CSS kode - 13 klaidų: css-validator.
Torrent.lt: Puslapis taip pat išlieka funkcionalus, tačiau nebesimato reklaminių skydelių, matosi tik flash tipo reklamos, o išjungus CSS ir Flash palaikymą, puslapio išsidėstymas pasikeičia, vietoje reklaminių skydelių lieka tušti tarpai.
HTML kode pastebėta 20 klaidų: w3c-markup-validator.
CSS kode - 2 klaidos ir 59 įspėjimai dėl netinkamo spalvų naudojimo: css-validator.

Meniu medis

Nei Torrent.lt, nei Linkomanijoje nuorodos į svetainės medį nėra. Tiesa pasakius, to visai ir nereikia, nes abiejų puslapių meniu yra panašus ir nesudėtingas, turintis kelis lygius, t.y. pirmame lygyje pasirenkame pvz. "torrentai", antrame lygyje matome išdėstytus torrentus, o trečiame jau skaitome jų aprašymus ir spaudžiame siųstis. Naviguoti tarp lygių labai paprasta, viskas išdėstyta suprantamai, pasiklysti neįmanoma.

Ekrano erdvės paskirstymas/dizainas

Linkomanija.net:


Ekrano erdvė pilnai išnaudojama, nėra tuščios vietos nei šonuose nei viršuje ar apačioje. Informacija paskirstyta labai patogiai ir aiškiai. Viršuje matome svarbiausią vartotojui asmeninę informaciją, t.y. reitingą bei išsiųstų/parsisiųstų duomenų kiekį, nuo ko priklauso mūsų narystė ir statusas puslapyje. Šiek tiek žemiau - meniu juosta ir tame pačiame aukštyje paieškos laukelis. Šie elementai užima labai nedaug vietos ir tuo pačiu yra aiškiai matomi ir lengvai pasiekiami. Žemiau eina visa kita informacija, priklausomai nuo to, kokį meniu punktą pasirinksime. Šiai informacijai palikta daugiausiai vietos ir tai atitinka vartotojų poreikius. Reklaminių skydelių šiame puslapyje nėra. Sumažintame lange dirbti patogu. Puslapio spalvos: šviesiai mėlyna ir balta. Šios spalvos puikiai dera ir nerėžia akies. Tiesa, profilyje galima pasirinkti ir kitą stilių(tamsų), bei kitas ikonas, bet čia jau skonio reikalas. Puslapis pateikiamas tik lietuvių kalba.

Linkomanija.jpg

Torrent.lt:


Šiame puslapyje ekrano erdvė paskirstyta netaupiai. Šonuose dideli tarpai, o norint pamatyti visą informaciją, reikia ilgai sukti pelės ratuką į apačią. Viršuje matome meniu juostą ir paieškos laukelį, taip pat yra ir šoninė meniu juosta, kurioje galima rasti tuos pačius punktus kaip ir viršutinėje ir dar daugiau. Yra ir keli reklaminiai skydeliai. Vienas viršuje, iškart po viršutine meniu juosta, o kitas kairėje pusėje prie šoninės meniu juostos. Reklamai tinkamai pasirinkta matomiausia vieta. Šis puslapis taip pat turi kelis stilius (šviesų ir tamsų), kuriuos galima pasirinkti savo profilio nustatymuose. Sumažintame lange dirbti patogu. Šis puslapis gali būti pateiktas trejomis kalbomis: lietuvių, anglų, rusų.

Torrent.lt.jpg

Paieška

Abiejuose puslapiuose paieškos sistema yra labai panaši. Puslapiai turi bendrą paieškos laukelį, kuris yra kiekvieno puslapio viršuje. Taip pat yra ir išplėstinė torrentų paieška. Tiek Linkomanijoje, tiek Torrent.lt naudojantis šia paieška galime pasirinkti torrento tipą, taip pat ar jis yra aktyvus, ar jis yra "freeleech" (siunčiantis neskaičiuojamas ratio). Tačiau, kaip ir minėjau anksčiau, Linkomanija turi papildomą funkciją, t.y. ieškoti torrentų aprašymuose. Ši funkcija labai padeda ieškant tarp torrentų, kurie susideda iš daug failų. Torrent.lt šios funkcijos neturi.

Vartotojo sąsajos projektavimo principų lentelės

Linkomanija.net:

Principas Vertinimas Balai(max10)
Vartotojų pažinimas Sąsaja pagrįsta vartotojui suprantamais terminais ir koncepcijomis. 10
Minimalus nustebimas Komandos veikia žinomu būdu ir vartotojas gali iš anksto nustatyti panašios komandos veiksmus. 9
Atstatomumas Vartotojas ne visas klaidas gali ištaisyti pats, bet yra galimybė panaikinti atliktus veiksmus. 8
Vadovavimas vartotojams Yra pagalbos sistema, padedanti vartotojui atlikti tam tikrus veiksmus, t.y. nurodo veksmų seką. 10
Greitas išmokstamumas Sąsaja yra labai paprasta naudojimui, viskas yra aiškiai ir suprantamai išdėstyta. 9
Struktūriškumas Aiški, konkreti struktūra. 10
Daugkartiškumas Sąsajos elementai yra pastovūs, juos lengva prisiminti. 10
Kalbos barjeras Sąsaja prieinama tik lietuvių kalba. 6
Vidinės paieškos sistema Vartotojo sąsaja turi paieškos sistemą savo viduje. Rezultatai yra tikslūs pagal užklausą ir su galimybė sukonkretinti užklausą. 10
Informacijos neperkrautumas Nėra nereikalingų nuorodų. 9
Malonumas Gana subjektyvus principas teigiantis, jog vartotojui turi būti malonu naudotis sukurta sąsaja. 9

Torrent.lt:

Principas Vertinimas Balai(max10)
Vartotojų pažinimas Sąsaja pagrįsta vartotojui suprantamais terminais ir koncepcijomis. 10
Minimalus nustebimas Komandos veikia žinomu būdu ir vartotojas gali iš anksto nustatyti panašios komandos veiksmus. 9
Atstatomumas Vartotojas ne visas klaidas gali ištaisyti pats, bet yra galimybė panaikinti atliktus veiksmus. 8
Vadovavimas vartotojams Yra pagalbos sistema, padedanti vartotojui atlikti tam tikrus veiksmus, t.y. nurodo veksmų seką. 9
Greitas išmokstamumas Sąsaja yra labai paprasta naudojimui, viskas yra aiškiai ir suprantamai išdėstyta. 8
Struktūriškumas Aiški, konkreti struktūra. 8
Daugkartiškumas Sąsajos elementai yra pastovūs, juos lengva prisiminti. 10
Kalbos barjeras Sąsaja prieinama lietuvių, anglų ir rusų kalbomis. 10
Vidinės paieškos sistema Vartotojo sąsaja turi paieškos sistemą savo viduje. Rezultatai yra tikslūs pagal užklausą ir su galimybė sukonkretinti užklausą. 10
Informacijos neperkrautumas Nėra nereikalingų nuorodų. 8
Malonumas Gana subjektyvus principas teigiantis, jog vartotojui turi būti malonu naudotis sukurta sąsaja. 8


Statistika

Linkomanija.net:Linkomanijos reitingas pagal alexa.com duomenis yra: Pasaulio reitingas - 9,269. Lietuvos - 10.
Pagal bizinformation.org reitingas pasaulyje - 11784. Lietuvoje - 14.
Puslapio vertė - 2.05 milijonų litų.

Vartotojų demografija:
Demografija lm.png

Apsilankymų statistika
Traffic lm.png

Vartotojų srautas pagal pasaulio šalis

 • Lietuva 80%
 • Jungtinė Karalystė 4.6%
 • Nigerija 3.9%
 • Airija 3.7%
 • Jungtinės Valstijos 3.00%
 • Kitos šalys 2.10%
 • Norvegija 2.00%
 • Bulgarija 0.60%


Vidinė puslapio statistika

 • Registruotų vartotojų: 170,953
 • Neaktyvuotų vartotojų: 176
 • Vyrų: 129,587
 • Moterų: 38,082
 • Torrentų: 75,698
 • Peer'ų: 1,331,416
 • Seeder'ių: 1,258,857
 • Leecher'ių: 72,559


Torrent.lt:Reitingas pagal alexa.com duomenis yra: Pasaulio reitingas - 24,941. Lietuvos - 32.
Pagal bizinformation.org reitingas pasaulyje - 15162. Lietuvoje - 21.
Puslapio vertė - 1.6 milijonų litų.

Vartotojų demografija:
Demografija trl.png

Apsilankymų statistika
Traffic trl.png

Vartotojų srautas pagal pasaulio šalis

 • Lietuva 83.90%
 • Jungtinė Karalystė 7.70%
 • Danija 3.20%
 • Kitos šalys 1.70%
 • Jungtinės Valstijos 1.40%
 • Švedija 0.80%
 • Suomija 0.70%
 • Airija 0.70%

Išvados

Linkomanija.net pranašumai

 • Išsamesnė paieškos sistema
 • Produktyviau išnaudota ekrano erdvė
 • Failus gali įkelti visi vartotojai
 • Nėra reklamos
 • Mažiau klaidų programiniame kode

Torrent.lt pranašumai

 • Gali būti pateikiama trejomis kalbomis
 • Papildoma funkcija "Šiandienos torrentai"
 • Yra rekomenduojamų filmų skiltis

Pasiūlymai Linkomanijai:

 • Ištaisyti programinį kodą
 • Padaryti vartotojo sąsają prieinamą ir kitomis kalbomis

Pasiūlymai Torrent.lt:

 • Ištaisyti programinį kodą
 • Efektyviau išnaudotį ekrano erdvę
 • Pornografijos skiltį padaryti prieinamą tik suaugusiems
 • Padaryti galimybę įkelti failus visiems vartotojams

Kaip matome, abu puslapiai turi savų pliusų ir minusų. Abu patenkina vartotojų poreikius bei puikiai atitinka puslapio paskirtį.

Autoriai

Vytautas Šumskis VIbns9-03

Asmeniniai įrankiai
Google AdSense