Lietuva ir GMO

Iš Studento Vikis.

2013-11-15T16:45:26 versija naudotojo MykolasOK (Aptarimas | įnašas)
(skirt) ←Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

1998-2000 m. Lietuvos žemdirbystės institute bei Lietuvos valstybiniame augalų veislių tyrimo centre buvo atliekami GM cukrinių ir pašarinių runkelių tyrimai. Biotechnologijos pramonės įmonės jau daugelį metų garsėja pasiekimais genų inžinerijos srityje (hormonų, fermentų gamyba) ir savo darbe naudoja GM mikroorganizmus.

Šiuo metu Lietuvoje nėra laboratorijos, atliekančios GM maisto patikrinimą, todėl duomenų apie GM maistą pateikti negalime.

GMO teisinė bazė Lietuvoje

Lietuvoje „Genetiškai modifikuotų organizmų” įstatymas priimtas 2001 m. birželio 12 d., tačiau įsigalios nuo 2002 m. gruodžio 31 d. Jis skirtas reglamentuoti veiklos, susijusios su GMO ir GM produktų naudojimu, valdymu, rizikos aplinkai ir žmonių sveikatai įvertinimu, išleidimu į aplinką bei tiekimu į rinką. Pagal įstatymą GMO valdymą atlieka Aplinkos ministerija. Šiuo metu galiojantys Lietuvos įstatymai nesutampa su esama ES teisine baze. Tačiau jau yra siūlomos įstatymų pataisos, kurioms įsigaliojus ribotą GMO naudojimą reglamentuotų kiti teisiniai dokumentai.

GM maisto žymėjimas Lietuvoje

Reikalavimai dėl maisto žymėjimo yra nurodyti higienos normoje HN 106:2001 „Nauji Maisto produktai ir nauji maisto ingridientai”, kuri iš esmės atitinka „Naujojo maisto reglamentą”. Jei produktą leidžiama tiekti į rinką, jis be kitų saugos reikalavimų turi būti žymimas. Žodžiai „pagaminta iš genetiškai modifikuotų...“ arba „genetiškai modifikuota...“ turi būti pateikiami šalia GM ingrediento arba išnašose tuo atveju, kai produktas pažymimas – žvaigždute (*). Išnašos šriftas neturėtų būti mažesnis nei ingredientų sąrašas. Jei ingredientų sąrašo nėra, šie žodžiai turi būti aiškiai parašyti ant produkto etiketės.

vartojimas.apicentras.lt
Asmeniniai įrankiai
Google AdSense