VIbns9/Orai

Iš Studento Vikis.

2011-06-03T14:59:10 versija naudotojo Mamikelkev (Aptarimas | įnašas)
(skirt) ←Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Turinys

Įvadas

Mūsų grupės analizuojamos svetainės yra susijusios su orų prognozių pateikimu. Išanalizavome 3 internetinius puslapius, tai yra www.orelis.lt, www.orai.lt ir www.orai.tv . Svetaines analizavome pagal šiuos kriterijus: puslapio struktūra, turinys, turinio autorystė, ar dizainas atitinka temą, valdymo ir naršymo lengvumas, atnaujinimas, našumas. Bus atlikti keli bandymai. Taip pat pateiktos išvados.


Tyrimas (www.orelis.lt)

Ko tikėtis iš šio puslapio? Tai orų prognozių puslapis, tad aplankę šią svetainę vartotojai tikisi greitai, lengvai ir be didelių paieškų rasti tikslią informaciją apie orus Lietuvoje ir užsienyje. Kadangi reikalinga greita informacija, puslapio struktūra neturėtų būti sudėtinga ir apkrauta. Taigi mes pabandysime visa tai panalizuoti.

Analizė

Struktūra: Atsivertus www.orelis.lt puslapį pirmiausia į akis krenta reklamos, kurių šioje svetainėje daug, gal net šiek tiek perpildyta. Reklamos galėtų būti mažesnės arba puslapio apačioje. Tačiau ieškant orų prognozių jas rasti nėra sunku, kadangi kiekvienos dalies pavadinimas parašytas gan aiškiai raudoname fone. Visa pagrindinė informacija yra viename puslapyje, aiškiai išskirti galimi pasirinkimai. Puslapio medžio surasti ir pažiūrėti negalima, nes nėra jo. Puslapio viršuje sudėti galimi pasirinkimai, kurie nukreipia į skirtingu regionų orų prognozes, forumą. Tai patagu, nes pirmiausia dažnas vartotojas ieškos orų prognozių Lietuvoje.

Turinys: Kaip jau minėjau šiek tiek perdaug reklamų, tačiau puslapis atitinka savo paskirtį, neapkrautas nereikalinga informacija. Puslapis neiškraipomas naudojant įvairias naršykles (bandyta su Opera, FireFox, IE8). Vaizdas neiškraipomas naršyklėje didinant šrifto dydį. Tinklalapyje nėra numatyta pasirinkti kitą turinio kalbą ar prisitaikyti neįgaliesiems. Įdėta diagrama su orų prognozės istorija, tačiau galima matyti tik vieno miesto. Taip pat yra video reportažas iš LNK žinių. Išjungus JavaScript visa reikalinga informacija išlieka, o prankysta reklamos.

Turinio autorystė: Niekur nėra nurodyta iš kur imama ir naudojama pateikta informacija ir duomenys. Nurodyta tik vaizdo reportažo šaltinis.

Dizainas, valdymas, naršymas: Puslapis atitinka savo paskirtį, paruoštas greitam naudojimui ir informacijos paieškai. Pagrindinės temos paryškintos, kad lengviau būtų galima rasti. Atsivertus svetainę užtenka 2-3 pelės paspaudimų, kad sužinotum rytdienos ir dar kitos dienos orus. Yra paieškos laukelis kuris iškart nukreipia į naujienų puslapį. Kai kuriose vietose šriftas gan smulkus ir neryškus dėl netinkamai parinktos spalvos, tačiau įskaityti galima (paveiksliukuose pvz.)Pic1ys.jpg Pic2.jpg

Proporcingai keičiant šrifto dydį tinklalapis nėra iškraipomas. Nuorodos yra aiškiai matomos ir išskirtos. Turinys suskaidytas į gana smulkias grupes, todėl norint sužinoti konkrečios grupės naujienas, tai padaryti nėra sunku.

Atnaujinimas: Svetainė atnaujinama kiekvieną dieną kelis kartus. Duomenys dažniausiai gan tikslūs.

Našumas: Kadangi puslapis neapkrautas dideliu kiekiu informacijos tai ir pati svetainė veikia ir užkraunama ganėtinai greitai. Naršymas viduje taip pat labai spartus.

Klaidos: Puslapis neatitinka XHTML validumo, rasta net 81 klaida http://lab.sif.mruni.eu/w3c-markup-validator/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.orelis.lt%2F. Labai daug pasikartojančių klaidų. CSS kode 2 klaidos. http://jigsaw.w3.org/css-validator/validator?uri=http%3A%2F%2Fwww.orelis.lt%2F&profile=css21&usermedium=all&warning=1&vextwarning=&lang=en Dėl visų šitų klaidų puslapis vistiek veikia greitai ir nėra iškraipymų. Vyrauja smulkios klaidos.

Nuoroda į alexa.com puslapį, kuriame pateikiama statistika puslapio orelis.lt http://www.alexa.com/siteinfo/orelis.lt#

Išvados: Kaip ir buvo galima tikėtis orelis.lt puslapio struktūra ir vartotojo sąsaja yra ganėtinai paparasta, vos tik atsivertus puslapį galima rasti reikiamą informaciją. Didžiausias minusas tai, kad pusė puslapio užima reklamos, jos blaško, o taip pat ir sulėtina puslapio veikimą. Atidarinėjant su lėtesniu kompiuteriu tai ganėtinai stipriai jaučiasi.


Tyrimas (www.orai.lt)

Ko reiktų tikėtis iš šio puslapio? Tai orų prognozės puslapis, todėl šio tinklapio pagrindiniame puslapyje lankytojai tikisi aptikti svarbiausia informaciją susijusią su oru. Informacija turi būti suskirstyta į tam tikras kategorijas ( temperatūra, krituliai, debesuotumas... ). Turėtų būti tokios galimybės ir funkcijos: prognozės pagal miestus, naujienų užsakymas el. paštu ar telefonu, aktuali informacija, papildomos funkcijos (diskusijų forumai, naujienos, galerija, įdomus faktai), grafinė pateiktis

Alexa analizė: Alexa Traffic Rank: 81,355

Sites Linking In: 89

Orai, turi tik vieną domeną "orai.lt", neturi subdomenų.

Pagal valstybes:

87,7% - Lietuva.
10,9% - Italija.
1,4% - Kitos.


Raktažodžiai, pagal kuriuos ateina daugiausiai lankytojų iš paieškos sistemų:

1 orai 49.10%
2 orai.lt 33.17%
3 orai lietuvoje 2.49%
4 klaipedos orai 1.46%
5 oru prognoze 1.39%
6 orai lt 1.20%
7 orai.lt savaitei 0.48%

Kita informacija apie tinklapį: orai.lt domenas užregistruotas 2000 metais pagal Netcraft.Com.

Puslapio užkrovimo greitis 0.16 s. pagal IWebTool.Com.

Struktūra: Atsivertus www.orai.lt puslapį pirmiausia į akis krenta reklama, tačiau jos, šioje svetainėje, palyginus, nėra labia daug, bet ji galėtų būti mažesnė arba puslapio apačioje. Bet ieškant orų prognozių, jas rasti nėra sunku, kadangi viskas aiškiai ir logiškai išdėstyta. Visa pagrindinė informacija yra viename puslapyje, aiškiai išskirti galimi pasirinkimai. Puslapio medžio surasti ir pažiūrėti negalima, nes nėra jo.

Turinys: Puslapis atitinka savo paskirtį, nėra apkrautas nereikalinga informacija. Puslapis neiškraipomas naudojant įvairias naršykles (bandyta su Opera, FireFox, IE8, Google Chrome). Vaizdas neiškraipomas naršyklėje didinant šrifto dydį. Taip pat neblogai veikia per telefonines naršykles. Tinklalapyje nėra numatyta pasirinkti kitą turinio kalbą ar prisitaikyti neįgaliesiems. Įdėta diagrama su orų prognozės istorija, galima matyti norimo miesto orų prognozę, tačiau pasirinkimas nėra didelis. Yra galimybė užsisakyti infomacinę sms žinutę apie šiandienos ir rytojaus orus, tačiau paslaugos kaina yra sąlyginiai didelė (kaina 2 Lt). Tinklalapyje pateikta apklausa, ko trūksta tinklalapiui, taigi varotojai gali dalyvauti sveitainės vystymesi. Galima tapti orai.lt grbėju socialiniame tinklalapyje www.facebook.com ir sekti visas naujienas ten. Išjungus JavaScript visa reikalinga informacija išlieka, o prankysta reklamos.

Turinio autorystė: Svetainėje nėra nurodyta, iš kur imama ir naudojama pateikta informacija ir duomenys.

Dizainas, valdymas, naršymas: Puslapis atitinka savo paskirtį, paruoštas greitam naudojimui ir informacijos paieškai. Atsivertus svetainę iškarto galima sužinoti šiandienos ir rytdienos orų prognozes. Pasirinkus žemėlapyje, ką norite matyti (šiandienos, nakties, rytojaus ar dabartines šalies temp), žemėlapyje yra atvaizaduojamos didžiųjų miestų temperatūros. Visoje svetainėje yra parinktas geras šriftas, spalvos ir išdėstymas, todėl skaityti yra lengva ir malonu. Proporcingai keičiant šrifto dydį tinklalapis nėra iškraipomas. Nuorodos yra aiškiai matomos ir išskirtos. Turinys suskaidytas į 6 grupes, todėl norint sužinoti konkrečios grupės naujienas, tai padaryti nėra sunku.

Atnaujinimas: Svetainė atnaujinama kiekvieną dieną kelis kartus. Duomenys tikslūs.

Našumas: Kadangi puslapis neapkrautas dideliu kiekiu informacijos tai ir pati svetainė veikia ir užkraunama ganėtinai greitai. Naršymas viduje taip pat labai spartus.

Klaidos: Puslapis neatitinka XHTML validumo, rasta 20 klaidų http://lab.sif.mruni.eu/w3c-markup-validator/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.orai.lt%2F&charset=%28detect+automatically%29&doctype=Inline&verbose=1. Daug pasikartojančių klaidų. CSS kode 1 klaida. http://jigsaw.w3.org/css-validator/validator?uri=www.orai.lt&profile=css21&usermedium=all&warning=1&vextwarning=&lang=en Dėl visų šitų klaidų puslapis vistiek veikia greitai ir nėra iškraipymų.

Vartotojo sąsaja:

Principas Paaiškinimas Įvertinimas balais Paaiškinimas
Vartotojų pažinimas Sąsaja turi būti pagrįsta vartotojui suprantamais terminais ir koncepcijomis. 9 Sąsaja yra paprasta ir lengvai suprantama daugeliui vartotojų.
Minimalus nustebimas Komandos veikia žinomu būdu ir vartotojas gali iš anksto nustatyti panašios komandos veiksmus. 10 Tinklapio naršymas ir naudojimas aiškus ir paprastas.
Atstatomumas Lengvas klaidų taisymas – galimybė panaikinti atliktus veiksmus. - Veiksmų vartotojui nėra daug. Čia jie ateina tik pažiūrėti informacijos.
Vadovavimas vartotojams Turima omenyje vartotojo gidus bei pagalbos sistemas . 8 Yra naudingos nuorodos. Ir kita papildoma informacija. Tačiau jos galėtų būti kiek daugiau
Greitas išmokstamumas Nereikia investuoti pernelyg daug laiko norint išmokti, kaip naudotis. 10 Struktūra labai aiški ir paprasta.
Struktūriškumas Bet kuri sąsaja turi turėti savo struktūrą. 10 Sistemoje nėra labai daug skirtingos informacijos, dėl to struktūra užtektina paprasta.
Atgalinis ryšys Kiekvienam vartotojui suteikta teisė apie sąsają pateikti atgalinį ryšį (feedback). 5 Galimybės susisiekti nėra.
Daugkartiškumas Kiekvieną sykį nereikia papildomai pergalvoti apie sąsajos elementus, juos specialiai prisiminti (ši savybė siejasi su paprastumu). 9 Tinklapis pakankamai paprastas, todėl vieną kartą pripratus prie jo naudojimo, kitą kartą jau nieko nereikia papildomai perprasti.
Kalbos barjeras Visos sąsajos turi būti prieinamos jų gimtąja kalba. 10 Portalo vartotojai - Lietuvos gyventojai. Viskas parašyta lietuvių kalba.
Vidinės paieškos sistema Vartotojo sąsaja turi turėti paieškos sistemą savo viduje. Rezultatai turi būti tikslūs pagal užklausą. 5 Paieškos sistemos nėra, bet ji ir nėra labai reikalinga.
Informacijos neperkrautumas Neturi būti nereikalingos informacijos, nereikalingų nuorodų ir pan. 7 Reklamos yra, tačiau ne per daug.
Malonumas Gana subjektyvus principas teigiantis, jog vartotojui turi būti malonu naudotis sukurta sąsaja. 9 Tinklapis ganėtinai malonus. Yra nemažai naujovių, įdomių faktų ir panašiai.


Išvados: Vartotojo sąsaja yra paprasta, o tai yra gerai. Tačiau tinklapyje yra reklamų, o tai ne tik blaško vartotojus, bet ir lėtina tinklapio veikimą. Struktūra yra ganėtinai paprasta. Nėra paieškos, tačiau ji ir nėra labia reikalingai, nes viską rasti yr air taip lengva Tinklapio dizainas yra paprastas, spalvų schema nuteikia maloniai. Nepaisant to, kad tinklapis nekomercinis, apie jį vartotojus vistiek reikia informuoti, todėl marketingo tikslais.


Tyrimas (www.orai.tv)

Ko reiktų tikėtis iš šio puslapio? Tai orų prognozės puslapis, todėl šio tinklapio pagrindiniame puslapyje lankytojai tikisi aptikti svarbiausia informaciją susijusią su oru. Informacija turi būti suskirstyta į tam tikras kategorijas ( temperatūra, krituliai, debesuotumas... ). Turėtų būti tokios galimybės ir funkcijos: prognozės pagal miestus, naujienų užsakymas el. paštu ar telefonu, aktuali informacija, papildomos funkcijos (diskusijų forumai, naujienos, galerija, įdomus faktai), grafinė pateiktis

Alexa analizė: Vartotojų atkeliavimas iš paieškos sistemų: Pozicija Raktažodis Procentai lankytojų atkeliavusių iš paieškos sistemų 1 orai lietuvoje 37.43% 2 orai 26.92% 3 dublino orai 2.85% 4 orai dubline 2.54% 5 delfi 2.33% 6 orai lietuvoje ir pasaulyje 2.19% 7 orai.lt 1.85% Demografinis lankytojų pasiskirstymas: Alexa duomenimis 98,4% svetainės lankytojų yra iš Lietuvos kitoms valstybėms tenka tik kiek daugiau nei 1%. Kita informacija Domenas įregistruotas 2006 metais. Puslapio krovimo laikas nurodomas 0,517 sekundės (labai greitas).


Struktūra: Atsivertus www.orai.tv iškarto matomos didžiausių Lietuvos miestų orų prognozės esamai dienai. Kairėje pusėje yra navigacinė juosta kurios pagalba galima pasirinkti ne tik Lietuvos, bet ir kitus užsienio miestus. Puslapyje yra keletas reklamos blokų, tačiau jie naršymui visiškai netrukdo ir pronozių „vaizdo“ neužstoja,tačiau apačioje dešniame kampe esanti portalo www.xpazintys.lt reklama tokio turinio svetainei nėra labai tinkama.Puslapio medžio svetainėje nėra.

Turinys: Patekus į puslapį pateikiama tik bazinė informacija apie orą t.y temperatūra ir pačio oro būsena. Paspaudus ant pasirinkto miesto galima išvysti informaciją ir apie drėgnumą, vėjuotumą,atmosferos slėgį, galima pamtyt orų grafikus, dienos kurią nagrinėjame vardadienius. Tai yra labai patogu, nes jei nori tik prognozės dienai gali negaišdamas laiko pasižiūrėti pagrindinį puslapį, o norėdamas informacijos eini giliau, taip pagrindinis puslapis yra greit užkraunamas ir neperpildytas informacija,taip pat galima išsaugoti savo miestą ir kitą kartą atvertus puslapį matyti orų informaciją tik apie pasirinktą miestą. Problemų dėl naršyklių suderinamumo ir vaizdo iškraipymo nėra (bandytos tiek kompiuterinės tiek telefoninės naršyklės).

Turinio autorystė: Puslapyje nurodoma, kad Interneto tinklapyje www.orai.tv pateiktos orų prognozės ruošiamos įvairių populiarių sinoptinių tinklalapių, bei kitų skelbiamų orų prognozių apžvalgos principu, jos profesionalių sinoptikų netikrinamos, todėl galimos paklaidos, tačiau konkrečiai iš kur imama informacija pateikta nėra. Dizainas, valdymas, naršymas. Puslapio struktūra yra labai paprasta, todėl daug apie dizainą valdymą ir naršymą kalbėti nėra ką, tačiau į akis krenta navigacinis meniu viršuje kuriame yra 4 skiltys, o užpildyta tik viena, nors puslapio dizainas nesikeičia jau gan seniai, tačiau nepaisant to patekus į puslapį galima iškarto matyti reikiamą informaciją.

Atnaujinimai: Puslapis atnaujinamas kelis kart per dieną, todėl duomenys yra gana tikslūs.

Našumas: Puslapis greitai vartosi, reikalingą informaciją rasti lengva. Tačiau puslapyje trūksta tokių funkcijų kaip orų prognozių siuntimas sms žinute ar elektroniniu paštu.

Klaidos: Puslapis neatitinka XHTML validumo, rastos 4 klaidos : http://lab.sif.mruni.eu/w3c-markup-validator/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.orai.tv&charset=%28detect+automatically%29&doctype=Inline&verbose=1 CSS kode klaidų nėra http://jigsaw.w3.org/css-validator/validator?uri=www.orai.tv&profile=css21&usermedium=all&warning=1&vextwarning=&lang=en Dėl kelių klaidų puslapis vistiek veikia greitai ir nėra iškraipymų.

Išvados: Vartotojo sąsaja yra paprasta, viskas elementaru ir suprantama visiems, nieko ieškoti nereikia.Reklama netrukdo sėkmingam naršymui po šį portalą. Puslapio fone vyrauja šaltos spalvos ir atrodo,kad už lango dabar yra žiema, tačiau galbūt vėliau išvysime kitą spalvų gamą.Puslapio apačioje pateikiama įdomios filosofų mintys.

Išvados

Apibendrintai galima padaryti išvadą, kad visų tirtų svetainių vartotojų sąsajos yra ganėtinai panašios, t.y. paprastos savo struktūra, pateikiama informacija, naudojimosi lengvumu.

Autoriai

Martynas Mikelkevičius, Emilis Plytninkas, Povilas Rinkevičius

Asmeniniai įrankiai
Google AdSense